top of page

משאבים יקרים שנזנחו על ידי עיר

Updated: May 11, 2021

גן הפסלים של משה ציפר : נווה בעיר העתיקה בצפת

מסוזן כהן

תרגום: עצמונה ווקסמן


גן ציפר ממוקם ברחוב ט"ו סמוך למלון רימונים בעיר העתיקה . בעבר היה גן פסלים יפהפה, שהותיר לעיר משה ציפר, אחד האמנים הפוריים ביותר של ישראל בסוף המאה העשרים.


בגיל 17, ציפר, (1902-1989) עלה לישראל מפולין. לאחר שלמד פיסול בווינה, פריז וברלין וביסס את עצמו כאחד הפסלים הבולטים בישראל. עבודותיו הוצגו בגלריות בכל רחבי הארץ, כמו גם בניו יורק ובבריסל והוא אף זכה בפרס דיזנגוף היוקרתי שלוש פעמים.


משה ציפר יצר אנדרטאות גדולות של מנהיגים כמו חיים ויצמן, דוד בן גוריון, וחברו הפרופסור אלברט איינשטיין, שאמר "גם אני "אבן", אך בעוד שאני עוסק בנוסחאות, אתה מפיח באבן חיים, עבודתך פשוטה ואצילית כמו האדם שיצר אותה".


משה ציפר היה פסל סביבתי ועבד באבן, עץ וברונזה. בגן ביתו היו פסלים גדולים, שגובהם מעל שני מטרים וארבעה מטרים היקפם, ונוצרו בין השנים 1961 ל -1972. בבניין היו מיניאטורות של יצירותיו הגדולות יותר, אך רוב האוסף שלו נמצא בבית ציפר באוניברסיטת תל אביב.
בעיצוב הגן היה שילוב בין הצמחייה המקומית של צפת ופרחים שהשתלבו עם הפסלים, וקשרו אותם באופן אורגני לנוף.


בשנת 1984 משה ואשתו רחל הורישו את הגלריה והגן שלהם לעירייה. הם ביקשו בתמורה כי העיר תטפל בגן ותשתמש במבנה שנבנה בראשית המאה ה-19, כמקום לסייע לאמנים חדשים. חיים אסולין, בן צפת, שנפצע בצורה קשה ביותר בטבח מעלות, טיפל ובמשך בגן, כמה שנים היה המקום כמרחב ירוק ורגוע לתושבים ולתיירים בשכונה. ילדים מקומיים השתמשו בו כאזור משחקים, והיה זה מקום מועדף לטייל, לשבת ולהתאסף עם חברים.


באופן בלתי מוסבר, לפני עשרים שנה, העירייה סגרה את שתי הכניסות לגן והגבילה למעשה את את הכניסה לאנשי הקהילה והמבקרים. האתר, שהיה משאב יקר ערך ושנתרם לציבור, מוקף היום בחומה, מגודר וננעל ועומד בסתירה ישירה לחזונו האמנותי של זיפר. המקום שהעניק במתנה לעיר נטוש ומתפורר.לפני למעלה משנה, קבוצת תושבים מצפת נפגשה עם ראש העיר שוקי אוחנה, והציגו בפניו תוכנית להחיות את המבנה והגן והפיכתו למרכז מוסיקה ואמנות. לאחר חודשים של שיחות, המפתחות נמסרו לבסוף לוועדה מהקהילה האנגלו -סקסית בצפת עם אישור להתחיל בניקוי המקום. צוותים של מתנדבים מהקהילה נכנסו במשך מספר שבועות ניקו וטיפלו בגינון המוזנח והביאו מומחה להערכת המבנה, ותוכניות להפעלתו על פי ההנחיות שקבעו משה ורחל ציפר בצוואתם. לאחר שקבוצת המתנדבים השקיעה בשיפור המבנה, ביקר ראש העיר אוחנה באתר, והקבוצה התבקשה להחזיר את המפתחות. למרות בקשות רבות, העירייה טרם דנה בנושא וגם לא פרסמה מה כוונותיה לעתיד המקום.


בליבה של מושבת האמנים של צפת שוכן מבנה מהיפים בעיר, מבנה שיועד לשימוש הציבור ומחכה שיוגשם ייעודו. אנו מקווים כי במהרה יחזור וישמש את התושבים והאורחים ויוחזר לתפארתו.

53 views0 comments

Comments


bottom of page